Bugun...


Akıncı: Türkiye ile ilişkiler konusundaki sözlerimi istismara çalışıyorlar

Akıncı: Türkiye ile ilişkiler konusundaki sözlerimi istismara çalışıyorlar
+ -

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün akşam Gazimmağusa’da bölge muhtarlarıyla bir araya geld. Bu toplantıda konuşan Akıncı, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz zenginliklerinin de diyalog ve müzakere çerçevesinde adil olarak bölüşülebilmesi ve bu konunun bir gerginlik alanı olmaktan bir an önce çıkmasını temenni etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Gazimağusa da böylge muhtarlarıyla bir araya geldiği toplantının sosyal medya  detaylarınıhesabından baylaştı.

Burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin Karadeniz’de bulduğu doğal gazın hayırlı olmasını da dileyen Akıncı’nın baylaşımı şöyle..

MUHTARLARIIN GÖREVİNİ İYİ YAPMASI, DEVLETİN YÜKÜNÜ HAFİFLETİR

Mağusa bölgesi muhtarlarımızla da bir araya geldik. Ülkemizin gelec

eği için yerel yönetimler önemli bir basamak ve demokrasinin beşiğidir. Lefkoşa Belediye başkanlığı yaptığım 14 yılda olduğu gibi cumhurbaşkanlığı görevimde de muhtarlarımız ve azalarımıza ayrı bir önem verdim. Muhtarlarımızın görevini iyi yapması, devletin yükünü hafifletir, yurttaşlarımızın memnuniyetini arttırır. Bu nedenle devlet muhtarlara verebileceği en iyi desteği vermelidir.

Halkımız göreve devam derse, ki halkımızın çoğunluğunun kararının bu olduğunu görüyorum, tüm muhtarlarla gerek beldelerdeki sorunlar, gerek toplumsal konularda yakın çalışmaya devam edeceğim.

320 MİLYAR METREKÜPLÜK REZERV TÜRKİYE’YE HAYIRLI OLSUN
Bugün hayırlı bir haber aldık. Karadeniz’de bulunduğu açıklanan 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun. Türkiye’nin daha zengin bir ülke olması bizi de mutlu eder, sevindirir. Türkiye’nin bu zenginliği tümüyle kendi imkanlarıyla bulması da ayrıca önemlidir.

Temennimiz Doğu Akdeniz’deki doğal gaz zenginliklerinin de diyalog ve müzakere çerçevesinde adil olarak bölüşülebilmesi ve bu konunun bir gerginlik alanı olmaktan bir an önce çıkmasıdır.

Akıl işi, çatışma ve gerilim değil, uzlaşma, müzakere, diyalogdur. Doğru olan, işbirliği yaparak zenginlikleri paylaşmaktır. Kıbrıs sorununun çözülmesi Doğu Akdeniz’deki istikrara ve enerji iş birliğine büyük katkı yapacaktır. Çözüm hem ülkemizin hem de bölgemizdeki tüm aktörlerin yararına olacaktır.

AYRIŞTIRICI, ÖTEKİLEŞTİRİCİ BİR TAVRIM HİÇBİR ZAMAN OLMADI

Geçtiğimiz gün Türkiye ile ilişkiler konusundaki bir açıklamam istismar edilmeye çalışıldı. Türkiye ile ilişkilerin sağlıklı bir zeminde; karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı kardeşlik hukuku içinde olmasını her zaman savundum.

Biz Türkiye ile dostluk ve kardeşlik içinde karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki isteriz. KKTC olarak ayrı bir devletiz. Dünyaya kendimizi Kıbrıs’ta Rumlara eşit siyasi bir varlık olarak kabul ettirme mücadelesi veriyoruz. Kimlik, kişilik ve statümüz bizi tanıyan bir ülke olarak Türkiye için de çok önemlidir. Buna herkesin dikkat etmesi lazım. Bu ilişkiler dengeli olmalı. Biri söyler, diğeri aynen yapar yaklaşımı doğru değildir. Doğru olan, bizim de her zaman yapmaya çalıştığımız gibi iyi niyetle diyalog kurup uzlaşmaya çalışmaktır.

Bu durumu izah etmek için yıllardır bilinen ‘otur deyince oturulup, kalk deyince kalkılan’ ilişki biçimini anlatan deyimi kullandım. Bazıları bunu istismara girişti, Sayın UBP Genel Başkanı ve Başbakan Tatar bu sözü istismar ederek, ‘Akıncı ırkçıdır’ bile diyebildi. 45 yıllık siyasi hayatımda insanlar arasında ırk, cinsiyet, renk ayırımı yapmadığımı herkes biliyor. Bu tür sataşmalara genelde cevap vermemeyi tercih ediyorum ama bu konuda aşırıya gidiyor. Hayatımda ayrıştırıcı, ötekileştirici bir tavrım olmadı. Bu istismara kalkışanlar abesle iştigal ediyorlar.

Bu konuya samimiyetle hassasiyet gösteren, iyi niyetinden kuşku duymadığımız çevreler de oldu. Onları anlıyorum. Bu samimi hassasiyetlerini elbette dikkate alacağız.

CUMHURBAŞKANLIĞI PARTİ BAŞKANLIĞI MAKAMI DEĞİLDİR
Seçimler her zaman önemlidir. İnsanların muhasebe yapması, görevde olanı her yönüyle değerlendirmesi, yerine geçmek isteyenleri ölçüp tartması önemlidir. Bu makam parti başkanlığı makamı değildir. Cumhurbaşkanlığı bağımsız tarafsız bir makamdır. Bağımsız ve tarafsız görev yaptım. Hangi partiye oy verirse versin, tüm kardeşlerimle aynı mesafedeyim. Ayrılık gayrılık gözetmem. Cumhurbaşkanlığı, partizanlık yapılacak bir makam değildir.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YUKARI