Bugun...


Ayasofya’da 86 yıl sonra ilk Bayram namazı

Ayasofya’da 86 yıl sonra ilk Bayram namazı
+ -

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde Kurban Bayramı'nın birinci günü ve cuma namazı nedeniyle büyük bir yoğunluk yaşandı.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde 86 yıl aradan sonra ilk Kurban Bayramı namazı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından kıldırıldı.

Namazdan sonra camiyi ziyaret ettiler

Namazın ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni görmek isteğiyle meydandan ayrılmayan çoğu ziyaretçi, polisin koridor şeklinde oluşturduğu bariyerlerden geçerek, kontrollü şekilde camiye alındı.

Caminin içine giren vatandaşlar, namaz kılıp dualar etti. Bazı ziyaretçiler de cep telefonlarıyla hatıra fotoğrafları çekti. 

Ayasofya'ya gelen ziyaretçilerden birçoğunun başka ülkelerden Türkiye'ye gelen Müslüman turistler olduğu, bu kişilerden bazılarının camiye girerken tekbir getirdiği görüldü.

Polisler ve güvenlik görevlileri, vatandaşları ve turistleri sosyal mesafeye uymaları ve maske takmaları konusunda ikaz etti. Temizlik görevlileri de cami içi ve çevresinde çalışma yaptı.

Bu arada çok sayıda vatandaş da Cuma namazını Ayasofya-i Kebir Camii'nde eda etmek için Sultanahmet'e geldi.

Kurban Bayramının ilk günü kılınan cuma namazı nedeniyle Ayasofya-i Kebir Camii'nde büyük bir yoğunluk yaşandı. 

Camiye girişler kontrollü yapılırken, içeride yer bulamayan vatandaşlar, meydanda belirlenen alanlara seccadesini sererek namazını kıldı. Namaz kılanların içinde kadınların da olduğu görüldü. 

Cuma namazından sonra Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni görmek için meydandan ayrılmayan vatandaşlar, polisin koridor şeklinde oluşturduğu bariyerlerden geçerek kontrollü şekilde camiye alındı.

Vatandaşlar camide de namaz kılıp, dualar etti. Bazı ziyaretçiler de cep telefonlarıyla hatıra fotoğrafları çekti. Vatandaşların yanı sıra kafileler halinde Sultanahmet'e gelen turistler de rehberler eşliğinde Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni ziyaret etti. 

Ziyaretçilere Fatih Belediyesince ikramda bulunuldu

Fatih Belediyesi ekipleri, kurdukları standlardan vatandaşlara yiyecek, içecek servisi yaptı. Bayram namazından sonra kurulan standda ise Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, görevlilerle beraber turist ve vatandaşlara çorba ikramında bulundu.
Kaynak: AAYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YUKARI