Bugun...
Kudret Özersay’ı Londralı Türklerin elinden kim kurtardı?


Abdullah Azizoğlu
 
 

ÖNCE HABER…

Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Projesi’nin “Lansmanı” 19 Temmuz gecesi Londra’da yapıldı. Londra’da yaşayan Kıbrıs Türklerin yoğun ilgi gösterdiği “Lansman” yaklaşık 2,5 saat sürdü. “Lansmanı” yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Lansmanını” yaptığı proje hakkında bilgi verdi ve dedi ki; “Bugüne kadar söylenenlerle yapılanları düşündüğümde , size kısa bir mesaj vererek sözlerime başlamak istiyorum; size karşı mahcubuz ve özür diliyoruz.”

***

(Haberin bu kısmı, ele geçirmemizden birkaç saniye sonra sansüre uğramıştır, başka hiçbir yerde bulamazsınız) Yıllar sonra gelen bu “Özür” üzerine gözyaşlarını tutamayan Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türkler, -biraz sonra olacakların “Lansmanı” olarak- kendisini uzun süre ayakta alkışladı. Galeyana gelen birkaç genç de “Lansman” olarak Özersay’ı omuzladıkları gibi Trafalgar Meydanı’nda bir tur attırdıktan sonra sağ-salim geri getirdi.

***

“Lansmanı” yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay özür diledikten sonra  Londralı Kıbrıslı Türkler içi hazırladığı projeyi anlattı. Özersay; Vatana dönün. sizin için şunları şunları hazırladık. Hattâ Ercan’a olarak ASAL Şube guracayık. Hepinize saygılarımı sunuyorum” dedikten sonra kapıya yönelip gitmeye davrandı ama heyhaaat…

FESTİVAL BAŞLIYOR

Haberin bundan sonrası karartılmıştı. Halkımızdan ve dünya kamuoyundan gizlenen ise, haberin can alıcı noktasıydı ama kimse bu acı gerçeğin farkında değildi. Bu işin içinde bir katakulli olduğunu sadece AYNA KABER KKTC Londra Temsilciliği’nin cevval muhabirlerinden Selamet fark etti ve araştırmacı gazeteciliğin gereği olarak gerçeklerin peşine düştü. İşini gücünü bırakıp haber kaynağı aramaya başlayan Selamet, sonunda en âlâsını bulacaktı. İşte can ve mal güvenliği bakımından ismini veremediğimiz haber kaynağının anlattıkları… (Haberin bundan sonrası Selamet’e aittir. Kendisi nezaketen izin vermiş olsa bile, tamamen veya kısmen iktibas edilemez, gazete, dergi, radyo, TV ve sosyâl medyada yayımlanamaz.)

19 TEMMUZ GECESİ YAŞANANLAR

(Adı bizde mahfuz, “GİZLİ ŞAHİT” anlatıyor!): Gençlerimiz “Lansmanı” yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanımız sayın Kudret Özersay’ı sırtlayıp gezmeye götürmüştü ya, salonda kalan Londralı Türkler olarak bizler de kendi aramızda kısa bir fikir alışverişi yapmıştık. Bu “Lansmanın” nasıl bir şey olduğu konusunda herkes bi şeyler söylemişti ama mutabakata varamadık. Bunun üzerine, oturumun divan başkanı, dizinde oturan 3 yaşındaki torununa, “Lansmanı” guugıldan bulmasını emretti. Oğlancık da 2 dakkada buldu, 'print' ettirip dedesine getirdi. Bizim başkan, torununun getirdiği kâğıdı okurken sanki de sinirleniyordu. Bi ara bıyıklarını çekiştirmeye başladı, sonra kafasını 2 defa masaya vurdu. Daha vuracaktı ama gençlerimiz, omuzlarındaki sayın bakanımızla geri gelmişti.

Sayın bakanımız yeniden kürsüye çıktı ve “Vatana dönün, sizin için şunları şunları hazırladık. Hattâ Ercan’a ASAL Şube guracayık. Hepinize saygılarımı sunuyorum” dedikten sonra Kapıya yönelip gitmeye davrandı ama biraz önce kendisini omuzlarında taşıyan gençler bu sefer de kapıyı tutmuştu. Kaş-göz işaretiyle en ön sıradaki yerine oturmasını rica ettiler. “Lansmanı”  yapan sayın bakanımızın boşalttığı kürsüde şimdi, “Lansman” olarak bir gözüne tik gelen Samanbahçalı divan başkanımız vardı. Çoğa varmadan bu tiki nihayete erdi ve o sakin adam,  yutkuna yutkuna, sağ omzunu kıpırdata kıpırdata konuşmaya başladı. Yaşaran gözlerini sık sık kravatı ile silmek, havaya kalkıp sallanan sol ayağını zapdetmekle uğraşmak zorundaydı artık. Şimdi ona kulak verelim, torunun getirdiği kâğıttan okuyor: Kıymetli “Lansman” arkadaşlar… Lansman; Fransızca kökenli bir kelime (Lancement) olup, tanıtımı, tanıtmayı ifade etmektedir. Daha çok reklamlarda duyduğumuz “Lansman” sözcüğü; yeni bir ürünün satışa sunulması, tanıtılması aşamasında kullanılmaktadır. “Lansman” fiyat da; yeni bir ürünün satışa sunulması ve tanıtılması aşamasındaki fiyatıdır. Bu fiyat, asıl fiyata göre daha avantajlıdır. Televizyonlarda çıkan konut ve otomobil reklamlarındaki “Lansman fiyat,” ürünün yakın zamanda açıklanacak asıl fiyatına göre daha ucuz olduğu mânâsına gelir. Sayın bakanımızın izniyle, bununla ilgili bir örnek vereyim; filan marka, 2019 yılında çıkaracağı yeni otomobil modeli için “Lansman fiyatı” 50.000 lira olarak belirlemişse, belirtilen sürenin sonunda bu ürünün fiyatı, 70, 80, 90.000 liraya çıkacak demektir. Bu hesaba göre, sayın bakan “Lansman” olarak bizi kazıklama peşindedir. “Lansman” hesabına göre, Ercan’a kuracağı ASAL Şube de, askeri mahkemeden başka bir şey değildir. Ercan’a ayak basar-basmaz şipşak yargılanıp “Lansman” olarak kodese atılacayık. Sayın bakanın diğer vaatleri de bu “Lansman” gibiyse, “Lansman” olarak ayvayı ağacıyla yememizi isteyecek bizden.

ASAPLAR ÇOK BOZULMUŞTU

Divan başkanımız galiba “Saygılar sunarım sayın bakanım” da dediydi ama şamata arasında kaynayıp gitmişti. Sayın bakanımız da “Lansman” olarak mosmor olmuştu. Her kafadan bir ses çıkıyordu. Biraz önce de dediğim gibi asaplar çok bozulmuştu. Gençlerimizden bazıları, sayın bakanımıza ufak ufak omuz darbeleriyle ‘bir şeylerin’ “Lansmanını” yapıyordu. Sayın bakanımızın etrafındaki çember giderek çok tehlikeli bir şekilde daralıyordu. Sayın bakanımızda imdat isteyecek mecâl bile kalmamıştı ama hesapta olmayan biri imdadına yetişti. Başkanın torunu gidişattan korkmuş, önce dudaklarını titreterek “Lansmanını” yaptıktan sonra ağlamaya başlamıştı. Bunun üzerine hepimiz titreyip kendimize geldik. Sayın bakanımız, salondan çıkıp selamete erme “Lansmanı” olarak, temsilciliğimizin kendisine tahsis ettiği makam şoförüne bakıyordu ama beriki anlamazlıktan gelip ağırdan alıyordu. Neden sonra “Lansman” olarak kımıldadı, sonra sayın bakanımıza doğru ağır ağır yürüdü, biz de bir koridor açtık, bakan önde şoför arkada çıkıp gittiler.”

***

SON SÖZ: Hay “Lansman” çıkarasınız.

Şu zıkkıma “Tanıtım-proje tanıtımı” deseniz de bebeciği guugılla-muugılla uğraştırıp ağlatmasanız kıyamet mi kopardı?

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI